cz
Otočná hlava Franze Kafky od Davida Černého projde generální rekonstrukcí

Otočná hlava Franze Kafky od Davida Černého projde generální rekonstrukcí

3. 10. 2023

Pohyblivá socha znázorňující hlavu Franze Kafky, umístěná poblíž pražské Národní třídy, absolvuje v příštích týdnech kompletní revitalizaci. Koncem září se umělecké dílo, jehož autorem je David Černý, během několika dní zcela rozebere a všech dvaačtyřicet rotujících nerezových pater se dočká potřebné opravy. Ta bude trvat několik měsíců a zahrnuje rovněž instalaci modernějšího otočného systému používaného mimo jiné ve větrných elektrárnách.

„Kompletní rekonstrukci tohoto uměleckého unikátu jsme zvažovali již delší dobu. Socha se původně otáčela nepřetržitě celý den, kvůli rychlému opotřebování jednotlivých komponentů jsme však dobu provozu museli v minulosti několikrát redukovat. Se servisním partnerem, společností Deus Automation, jsme se shodli na potřebě montáže nového rotačního mechanismu jednotlivých pater. Slibujeme si od něho vyšší životnost ložisek a snadnější údržbu,“ říká František Šlapák, asset manager CPI Property Group, a dodává: „Hlava Franze Kafky patří mezi nejvyhledávanější veřejně přístupná umělecká díla v Praze a uděláme vše pro to, aby oprava proběhla co nejrychleji a tato neodmyslitelná součást Quadria fungovala bezporuchově minimálně dalších 15 let.“
 
V pondělí 25. září se kolem Kafkovy hlavy postaví lešení a dění kolem ní zahalí plachta s informační grafikou. Dílo se postupně rozebere na součástky a z místa odveze. Kvůli zajištění maximální bezpečnosti veřejnosti i mechaniků bude prostor zakryt ochrannou plachtou a jednotlivá patra se budou demontovat pomocí jeřábu shora. „Každá generální rekonstrukce je výzva. Pokud ale nenastanou neočekávané komplikace, věříme, že socha bude opět k dispozici turistům i příznivcům moderního umění ještě letos,“ upřesňuje očekávaný termín dokončení rekonstrukce František Šlapák.
 
Pohyblivá busta Franze Kafky je vysoká 10,6 metru a váží 39 tun. Je umístěna před obchodním centrem Quadrio, kde byla slavnostně odhalena 31. října 2014. Jedná se o jedinečný umělecký výtvor spojující moderní mechanické technologie a tradiční českou řemeslnou zručnost. Stávající konstrukce využívá řešení známé z průmyslové automatizace a robotizace – uvnitř sochy se nachází 42 servopohonů a téměř kilometr kabelů. Zajímavostí je, že se nerezové panely otáčejí nezávisle na sobě, díky čemuž mohou kolemjdoucí obdivovat tvář proslulého spisovatele v rozmanitých grimasách.
 
Dílo vzhledem ke své technologické náročnosti vyžaduje pravidelný servis, který zajišťuje společnost Deus Automation. Provádí se zejména promazání mechanismů v jednotlivých rotujících částech. Každý rok pak dílo prochází rozsáhlejší údržbou.
 
Podrobné informace o průběhu rekonstrukce i aktuální záběry z místa můžete sledovat na webu quadrio.cz.